Bölüm Başkanımızın Mesajı

Elektrik Mühendisliği Bölümü'nün amacı; misyonu ve vizyonu doğrultusunda, elektrik enerjisinin üretimi, iletimi, dağıtımı, enerji sistemleri ve elektrik enerjisi ile çalışan her türlü elektrikli cihaz ve makinelerinin tasarımı, geliştirilmesi, korunması, kontrolü, güvenliği ve işletilmesi konularında ulusal ve uluslararası düzeyde çalışabilecek ve araştırma yapabilecek elektrik mühendisleri ve bilim adamları yetiştirilmektedir. Bu gerçekten hareketle; eğitim ve araştırmada nitelik ve nicelik olarak hep dünya standartlarını yakalamayı hedefleyen 1942 yılından beri faaliyet gösteren Bölümümüz yurt ve dünya sorunlarına çare üretebilecek nitelikli mühendisler yetiştirmek üzere, yoluna devam etmektedir.

 

Bölümümüz; 2011 yılından beri yenilenmiş ve geliştirilmiş alt yapısı ile Davutpaşa Yerleşkesindeki yeni binasında Elektrik-Elektronik Fakültesi bünyesinde; 66 Öğretim Elemanı, 18 adet sınıf, 3 adet amfi, 17 adet öğrenci laboratuarı, 9 adet araştırma laboratuarı, 64 ofis ve 5900 metrekarelik alanda her yıl girmeye hak kazanan 135 öğrenci ile birlikte toplam 1500 öğrenciye lisans ve 400 lisansüstü öğrenciye Elektrik Mühendisliği Programlarında eğitim vermektedir.

Bölümümüzdeki öğrencilerin mezun duruma gelebilmesi için, USİS 2010 öğretim planında sorumlu oldukları; Elektrik Tesisleri, Elektrik Makinaları ve Alternatif Enerjili Elektrik Sistemleri Anabilim Dalları altında açılan 61 derse ait 150 krediyi ve 30 iş gününden oluşan Genel ve Mesleki stajlarını tamamlanmış olmaları gerekmektedir. Ayrıca başarılı öğrencilerimizin her sene belirlenen kontenjanlar ve yönetmelikler çerçevesinde çift anadal ve iç transfer yapabilme olanakları vardır. 

 

Mezunlarımız; elektrik enerjisi üretimi, iletimi, dağıtımı, tüketim, kontrolü ile ilgili her türlü imalat, satış, teknik destek hizmetlerini içeren sektörlerle bunları destekleyen; bankacılık, denizcilik sigorta ve eğitim gibi kuruluşlarda geniş iş olanaklarına sahiptirler.

 

Mezunlarımızın çalıştığı kurumlara; Philips, Siemens, Arçelik, Medel, Mercedes Benz, Empa Elektronik, Koç Grubu, ABB, Turkcell, Avea, THY, Tübitak, Aselsan, Bedaş, ESİS, Pelsan, örnek olarak verilebilir.